Blog

  Byliśmy na konferencji World Space Week

  6 października 2019r.

  Całym zespołem misji CanSat czestniczyliśmy w konferencji naukowej w ramach World Space Week 2019 (Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej), która odbyła się we Wrocławiu. Udział w konferencji związany był z towrzonym przez nas nas mini satelitą typu CanSat, który mamy nadzieję zostanie wystrzelony rakietą na wysokość 3 km. Mamy nadzieję, ponieważ w trakcie konferencji czekaliśmy na informację z ESERO o zakwalifikowaniu lub odrzuceniu naszego zgłoszenia.

  w ramach konferencji odbyło się kilka prelekcji naukowych na temat eksploracji kosmosu. Jedną z prelekcji wygłosił polski naukowiec pan Artur Chmielewski, pracownik Jet Propulsion Laboratory budującej między innymi łaziki wysyłane na Marsa. Jest to jeden z menedżerów projektu Rosetta z ramienia NASA. Pracował także przy misjach sond kosmicznych Galileo, Ulysses i Cassini-Huygens.

  Super atrakcją były starty dwóch balonów stratosferycznych z aparaturą pomiarową oraz nadajnikami telewizyjnymi i trackerami lotu. Urządzenia te pozwalały na śledzenie przelotu balonów nad terytorium Polski oraz oglądanie przekazu telewizyjnego kuli ziemskiej - Potwierdzamy, Ziemia nie jest płaska – śmieją się członkowie koła. Balony były przygotowane na osiągnięcie pułapu 30km, po osiągnięciu którego pękają, a sprzęt pomiarowo-komunikacyjny opada na spadochronie.

  I TUTAJ MAMY SUPER CIEKAWOSTKĘ !!!
  Kierunek wiatru został chyba przez członków naszego koła zaczarowany, ponieważ jeden z balonów w 2,5 godziny doleciał i wylądował w Knurowie koło cmentarza przy ul. Rakoniewskiego, a drugi w Ornontowicach. Będąc jeszcze we Wrocławiu śledziliśmy lot balonów na specjalnej mapie i ku naszemu zaskoczeniu odkryliśmy ich miejsce lądowania. Niesamowity zbieg okoliczności ... a może nie?! :) Trasę lotu balonów można zobaczyć na jednym z poniższych zdjęć, a zdjęcia Ziemi z 30km na profilu organizatorów lotu:

  Chcemy także podziękować panu Damianowi Rafałowskiemu za pomoc w organizacji wycieczki oraz firmie „Matuszek” za sprawny i bezpieczny transport.