Misja CanSAT 2020

Loty konkursowe

Po przygotowaniu i przesłaniu trzeciego raportu zwanego FDR (ang. Final Design Review) komisja konkursowa wybierze 10 zespołów, które zakwalifikują się do lotów rakietą. Loty te będą odbywać się na przełomie marca i kwietnia 2020r. na poligonie wojskowym w Nowej Dębie.

Nośnikiem satelity będzie rakieta polskiej firmy Bowman Dynamics o długości około 1,8m rozpędzającą się do prędkości bliskiej prędkości dźwięku w ciągu zaledwie 2.3 sek (!!!). Przeciążenie na jakie będzie narażony nasz satelita oscylować będzie około 15g. Rakieta jest bardzo precyzyjnie wykonana - przy tych prędkościach każdy szczegół jest bardzo ważny.

Po prawej i lewej stronie rakiety widać kontenery na satelity CanSat. Po osiągnięciu docelowej wysokości i znaczącego wytracenia prędkości pojemniki są otwierane automatycznie, co uwalnia umieszczone w nich satelity. Aby zmniejszyć szansę na splątanie się ich spadochronów kontenery są otwierane z krótką zwłoką - najpierw jeden, potem drugi.

Dzięki uprzejmości Pana Damiana Kaniewskiego z firmy Bowman Dynamics poniżej załączamy film ze startu rakiety w czasie konkursu z 2017r. (poligon w Nowej Dębie) oraz materiały szkoleniowe.

Rakieta na wyrzutni przed ustawieniem w miejscu startu.

Informacje techniczne o budowie i parametrach rakiety.

Waga CanSat'ów jest istotna nie tylko z powodu pułapu, na który ma lecieć rakieta, ale także z powodu jej prawidłowego wyważenia. Jeśli bowiem rakieta nie będzie dobrze wyważona może znacznie zmienić swoją trajektorię lotu.

Aktualnie zasobniki umocowane po obu stronach rakiety są ładowane satelitami przez członków zespołów (to zdjęcie z lat poprzednich). Ułożenie satelity w zasobniku jest niezmiernie istotne w zależności jaką misję satelita wykonuje i jaki rodzaj systemu odzysku (spowalniającego upadek na ziemię) został zastosowany przez jego konstruktorów. W naszym przypadku będzie to spadochron typu skrzydło.

Przebieg startu rakiety. Warto zwrocić uwagę, że satelity opuszczają rakietę, gdy porusza się ona z prędkością około 40m/s, czyli 144km/h. Przy takiej mniej więcej prędkości spadochroniarze wyskakują z samolotów.

Na poniższych wykresach widać jak bardzo w początkowej fazie lotu (około 2,3s) rakieta przyspiesza osiągając po tym czasie prędkość 320 m/s (1152 km/h), czyli prawie prędkość dźwięku, która wynosi około 1225 km/h.

Przeciążenie jakie musi wytrzymać nasz satelita wynosić będzie około 15G. Dla porównania kosmonauci w czasie startu rakiety narażeni są na przeciążenia zaledwie od 3G do 5G. 1G to przeciążenie jakie odczuwa każdy człowiek na Ziemi. Innymi słowy można w uproszczeniu powiedzieć, że nasz satelita ważący około 350g w momencie startu będzie ważył 15 razy więcej, czyli 5,25 kg.

Więcej o misji znajdziesz w tematach:

Projektowanie
Budowa
Testowanie

Prace przy naszym satelicie na bieżąco możesz śledzić na:

Nasz blog
Nasz fanpage Facebook